Вхід на сайт
Пошук
Меню сайту
Міні-чат
200
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Тиждень української писемності та мовиЗ 9 по 15 листопада 2017 року в ДНЗ «Черкаський професійний ліцей» відбувся 

Тиждень української писемності та мови.

Відповідно до затверджених заходів, зранку пройшло мовне свято «До рідного слова торкаюсь душею». На ньому викладач української мови Буряк В. В., учасники вокального і хореографічного гуртків та студії «Художнє слово» спробували переконати присутніх, що мова – то безцінний дар, який потрібно шанувати, як батька і матір, родину і Батьківщину. На святі звучала лірична поезія та пісні – перлини нашої мелодійної мови. Особливо захоплено зал реагував на сучасні українські гуморески та жарти із безсмертної нечуївської «Кайдашевої сім’ї».

  

    


О 12 годині учні ІІ курсу писали XVІІ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, який цього року проходив під гаслом «Нас багато. Ми різні. Але нас об’єднує спільна мета».


О 13-й годині учні І – ІІІ курсів та груп ТН брали участь у Міжнародних мовно-літературних конкурсах імені Тараса Шевченка та Петра Яцика. Мета цих конкурсів – не лише підвищення мовної грамотності учнів, а й вшанування творчої спадщини Т.Г. Шевченка та виховання в учнівської молоді поваги до мови і традицій свого народу.

  


10 листопада (день другий)

У п’ятницю, 10 листопада, у бібліотеці ліцею відкрилась книжкова виставка.

Також цього дня бібліотекарі Кузьміна О.Ф. та Педан Н.А. проводили для учнів усний журнал «Малюємо словом красу України». Кожна сторінка журналу була присвячена певній темі – історії слов’янської писемності, витокам української літературної мови, письменникам-творцям нових слів.

Найбільше уваги на заході було приділено «Всесвіту, розташованому в алфавітному порядку» – словникам. Адже словники – не лише довідники, щоб дізнатися, як пишеться те чи інше слово, не просто упорядковане лексичне різноманіття мови. Це – елемент національної культури, у якому втілено всі грані народного життя.


На уроках історії України проводився захід «Розстріляне відродження на Черкащині».

Старший науковий співробітник Черкаського обласного краєзнавчого музею Бугеря М.О. розповіла про уродженців Черкаського краю, які потрапили в безжальні жорна сталінського терору: поетів Михайла Драй-Хмару, Павла Филиповича і Олену Журливу, літературознавців Сергія Єфремова і Юрія Лавріненка, композитора Олександра Кошиця. Учні прослідкували, як складалася доля особистості в умовах тоталітарного суспільства. Також на заході звучали твори поетів-неокласиків.


13 листопада (день третій)

У понеділок, 13 листопада, у ліцеї проходив День вишиванки.

Учні та викладачі прийшли на урочисту лінійку святково одягненими, у вишиванках. Почалася вона із виконання гімну України.

 

Після лінійки відбулася фотосесія «Моя вишиванка - найкраща». У цьому своєрідному змаганні вишиванок все-таки перемогла дружба.


У кабінеті естетичного виховання пройшов навчально-виховний захід «Святиня і скарбниця українського народу».

На уроці учні розширили уявлення про вишивку як вид декоративно-ужиткового мистецтва та вишитий рушник як символ і оберіг українського народу. Вони ознайомилися зі значенням символів в українській вишивці та традиційними  кольорами, пригадали, під час яких обрядів використовували рушники раніше і де застосовують їх тепер, прослідкували, як це відобразилося в усній народній творчості: приказках, прислів’ях і піснях.

Під час заходу викладач художньої культури Висоцька Н.В. презентувала виставку рушників та інших прикрашених вишивкою виробів, що їх надали педагогічні працівники і учні ліцею. Були продемонстровані рушники із рослинним, стилізованим і геометричним орнаментом, на найстарішому із них – зображено прадавнє Світове дерево (дерево життя, дерево роду).

Також на заході було презентовано своєрідний атлас, у якому регіони України представлені за типовими для них візерунками, кольорами та техніками вишивки – «Вишивана моя Україна».


Також цього дні пройшов цікавий флешмоб "Українська - це пристижно!", під час якого педагогічні працівники та учні по черзі розповідали вірш Василя Симоненка «Лебеді материнства» і передавали «естафету» наступному учаснику акції.


14 листопада (день четвертий)

14 листопада, згідно з планом заходів, для груп першого курсу відбулись виховні години на тему " Письменник — це очі, думки та совість суспільства", на яких учням було представлено ТОП-10 сучасних українських письменників, їхня коротка біографія, найвідоміші твори та цитати з них.


Учні груп ОН-12 та АСП-4 відвідали Черкаську обласну бібліотеку для юнацтва імені Василя Симоненка.

Бібліотекар Боголій В.Я. розповіла про перші книгозбірні та витоки українського друкарства. Присутнім цікаво було послухати про бібліотеку Ярослава Мудрого, про «Апостол» - першу друковану книгу, яку 1574 року у Львові видав Іван Федоров.

На завершення заходу учні взяли участь у мовознавчому турнірі «З рідною мовою ми - українці».

  


15 листопада (день п'ятий)

Конкурс декламаторів. Учні читали поезію Тараса Шевченка, Василя Симоненка, Ліни Костенко та інших українських поетів. Застосовуючи різні інтонаційні засоби, читці намагалися передавати задум автора і його почуття.

За результатами оцінювання виразності, артистизму та складності твору журі визначило переможців:

І місце посіла Кукуяка Неллі, учениця групи ОН-14, яка декламувала поему Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненарожденним…»

ІІ місце розділили між собою Кучеренко Лілія, учениця групи ОН-13, яка читала уривок із «Лілеї» Тараса Шевченка, та Бурлакова Каріна, учениця групи ОН-14, за виконання поезії Івана Малковича «Із янголом на плечі».

ІІІ місце – у Андрієнка Дениса, учня групи МШ-9, який прочитав поезію Василя Симоненка «Я дивлюся в твої перелякані очі». 


Також цього дня в гуртожитку ліцею проходив культурно-розважальний захід «Запрошуємо до нашого столу».

Учні під керівництвом вихователя Густинської О.О. не тільки готували страви української кухні, а й пригадали народні традиції, пов’язані із приготуванням їжі.

Захід супроводжувався піснями, загадками та жартами про українські страви.

  


З метою визначення ставлення ліцеїстів до української мови, протягом Тижня української писемності та мови, викладач української мови Буряк В.В. та практичний психолог Мінчукова Ю.С. провели анкетування учнів І курсу.

 

Анкета.

  1. Яка мова для Вас є рідною?
  2. Якою мовою Ви спілкуєтесь у побуті (вдома, з батьками, з рідними)?
  3. Якою мовою Ви спілкуєтесь із однолітками?
  4. Чому, на Вашу думку, важливо знати та розмовляти українською мовою?
  5. Що має робити держава для розвитку престижу української мови?

 

В опитуванні були задіяні 104 учні.

Результати анкетування показали, що для 89(81%) учнів рідною є українська мова; для 12(11%) - суржик; для 5(4,5%) - російська; для 1(0,9%) - білоруська; для 1(0,9%) - армянська; для 1(0,9%) - англійська; для 1(0,9%) - польська. Також з’ясовано, що 39(35%) учнів в побуті користуються українською мовою; 63(56%) .- суржиком; 10(8,9%) - російською. З однолітками учні спілкуються суржиком 74(68%); українською 21(19%); російською 14(13%).

Учні повідомили, що важливо знати та розмовляти українську мовою тому, що вона є рідною і крутою (10), щоб здати ЗНО (6), тому, що народилися в Україні, це патріотично (3), бо Україна - наша Батьківщина, щоб зберегти українську мову для нащадків (2). Дехто вважає, що вивчення і знання української мови не є особливим (3) і людина може розмовляти будь-якою мовою.

На думку учнів для розвитку престижу української мови держава повинна: підтримувати мову; фінансувати дітей в 10 раз більше; виділяти більше годин на вивчення української мови; транслювати всі телепередачі виключно українською; рекламу і плакати виготовляти лише українською; агітувати народ за допомогою різних заходів, які популяризуватимуть українську мову (дискусії, гуртки, флешмоби); ввести штрафи за невикористання української мови; щоб вивчили мову; і навіть…не красти (3).

Поділитися
м. Черкаси, вул. О.Панченка (Я.Галана), 13Тел.: (0472)33-57-13; 55-07-10 (приймальна комісія); Email: proflickua@ukr.net
DimS © 2020